Kvôli zubnému kazu môžete prísť o zub alebo dva (ak kazov nemáte viacej). Iné je to v prípade paradentózy, kedy sú väčšinou zasiahnuté viac či menej všetky zuby v čeľusti. V takomto stave je potrebné nájsť zubného lekára špecialistu – parodontológa. Čím skôr začneme chrup liečiť, tým je prognóza liečby lepšia. Parodontitída je po zubnom kaze druhou najčastejšou formou postihnutia chrupu.
Boľavé a opuchnuté ďasná, ktoré krvácajú aj pri bežnom čistení zubov, môžu signalizovať príznaky parodontitídy. Okolo koreňa zubu vznikne zápal, ktorý pomaly poškodzuje väzivo držiace zub na mieste. Parodontitída spôsobuje nielen krvácanie ďasien a zvýšenú vyklavosť zubov, ale môže viesť k závažnejším chorobám cievneho a pohybového systému. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, cukrovka, infekcie, HIV, poruchy imunitného systému, vrodené alebo získané choroby väziva, neliečený zubný kaz a usadený zubný kameň.
Celý proces začína nedostatočnou ústnou hygienou. Zápal vzniká kvôli premnoženiu škodlivých baktérií, napríklad aj v dôsledku nedostatočnej ústnej hygieny.Mnohí pacienti, aj napriek pravidelnému čisteniu zubov, nepoužívajú správnu techniku, a preto sa tvorí na zuboch zubný povlak. Ten obsahuje baktérie, ktoré svojimi toxínmi prenikajú do hĺbky ďasien. Napádajú okolie zuba a spôsobujú vznik parodontálnych vačkov. Parodontálne vačky obsahujú zubný povlak plný baktérií, z ktorého časom vzniká zubný kameň. Infekcia sa veľmi rýchlo šíri aj na okolitú kosť a tak dochádza k jej nenávratnej strate.
V dnešnej dobe sú v popredí tzv. implantáty, ktoré plne nahradia chýbajúci zub. Aby ho však doktor mohol pacientovi zaviesť, potrebuje dostatok kosti kam by implantát mohol navŕtať. Pri paradentóze sa následkom bakteriálnej nálože v okolí zubov kosť resorbuje. Preto často nie je možné implantát zaviesť.
Pacient trpiaci týmto ochorením môže prenášať baktérie zo svojich úst na svojich blízkych. Preto je nutné dodržiavanie zásad ústnej hygieny. Toto upozornenie je dôležité hlavne pre rodičov malých detí, ktorí by mohli olízaním cumlíka alebo lyžičky dieťaťa preniesť infekciu.
Parodontitída je ochorenie, ktoré vzniká na podklade zápalu ďasien, ktorým trpí až 90% ľudskej populácie. Postihuje nielen zuby, ďasná ale aj kosť.
Báječné!!! Nemôžem povedat jedno krivé slovo, všetci ústretoví a velmi príjemní. Dakujem špeciálne za profesionálny prístup...
Google recenzia, Sara, Čítať viacPriestory kliniky veľmi pekné, vkusné, až sa človek menej bojí 😉 Musím vyzdvihnúť pána doktora Urbanovského, ktorý ma veľmi povzbudil a pomohol mi prekonať môj obrovský strach. Od začiatku ošetrenia bol veľmi príjemný...
Google recenzia, Veronika, Čítať viacJe dôležité poďakovať vám a posunúť dcérkin príjemný pocit z návštevy u zubára v Petramede. Skvelí ľudia na správnych miestach, nielen profesne ale najmä ľudsky od recepcie, röntgenu až po lekára so sestričkou...
Google recenzia, Vladimira, Čítať viacSom maximálne spokojná, či už s prístupom personálu, alebo celkovým ošetrením, dokonca mi pani doktorka pomohla vyriešiť problém s aftami, ktorý...
Rezencia, Mia, Čítať viacVeľmi milý a profesionálny prístup pána Dr. Jána Záhorca a jeho sestričky na ambulancii👍 . Veľká spokojnosť.
Google recenzia, Eva, Čítať viacPetramed je špičkové zubné stredisko. Príjemný celý personál. Pomohli mi s mojimi zubnými problémami. Som maximálne spokojný...
Google recenzia, Ivan, Čítať viacBaktérie z postihnutého miesta sa dostávajú do krvného obehu, čím narušuje stenu krvných ciev. Tento stav potom vedie k zvýšenému riziku arteroskleróze, trombov alebo infarktu.. Na pozore by sa mali mať aj pacienti s umelým kĺbom alebo srdcovou chlopňou. Baktérie sa usádzajú na povrchu materiálu a spôsobujú lokálne zápaly, čím sa liečba dramaticky komplikuje.
zvýšenie zdravotného rizika u ľudí s ochorením srdca, ciev, pľúc
a cukrovkou
Parodontitída spôsobuje už v počiatočných štádiách stratu kosti, ktorú Váš zubný lekár diagnostikuje na základe RTG snímku a vyšetrenia špeciálnou sondou. Pacient si nie je schopný sám vyčistiť parodontálne vačky. Bohužiaľ, používanie zubnej pasty na určenej pre pacientov s paradentózou problém nevyriešite. Tieto pasty obsahujú látky, ktoré sťahujú lokálne cievy, čím miernia krvácanie. Baktérie, ktoré sa v okolí zuba nachádzajú však pasta neodstráni.
Pokiaľ chceme celý proces zastaviť, je nutná návšteva dentálnej hygieničky, ktorá tieto priestory vyčistí ultrazvukovými prístrojmi a ručnými nástrojmi. Špeciálnu hygieničku, ktorá sa venuje paro-pacientov máme aj v Petramede. Zároveň je potrebné navštíviť odborníka pre parodontológiu, ktorý bude sprevádzať a koordinovať liečbu. Pri dodržiavaní správnej techniky čistenia a pravidelnými návštevami spomínaných odborníkov je možné parodonitítu stabilizovať a výrazne predĺžiť prítomnosť Vašich zubov v dutine ústnej.
Chcem sa objednať na vyšetrenieAko u nás vyzerá dentálna hygiena