Mnohí pacienti, ktorí trpia chronickým zápalom ďasien, komplikáciami po extrakcii zubu, či nadmernou pigmentáciou skloviny, sú fajčiari. Cigaretový dym má nielen negatívny vplyv na dýchací systém, ale výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny úst. Priblížme si tie najzávažnejšie, ktoré sa priamo týkajú ústnej dutiny.
Výskyt tohto ochorenia priamo úmerne stúpa s tým, ako dlho pacient fajčí. Zasiahnutými orgánmi sú jazyk, pery, hrdlo, jednoducho celé ústa a ústnu dutinu. Približne 90% všetkých pacientov trpiacich týmto ochorením, sú fajčiari.
Bohužiaľ, fajčenie je silný súper proti zdravým zubom. Fajčením sa dostávajú do slín toxíny, ktoré znižujú ich antimikrobiálne účinky. Dym pôsobí vazokonstrikčne, tzn. že zužuje cievy, následkom čoho ďasná strácajú svoju regeneračnú schopnosť. Pri fajčení sa výrazne znižuje produkcia slín, ktoré ničia baktérie, chránia sklovinu a pomáhajú s regeneráciou tkanív. Práve to často vedie k vzniku zápalu ďasien alebo k parodontitíde. Myslite na to, že príznaky ochorenia ďasien si nemusíte hneď všimnúť, ale poškodenie môže byť už trvalé.
Pacienti, ktorí podstúpili extrakciu zubu by najmenej 24 hodín po zákroku nemali fajčiť. Cigaretový dym zabraňuje vytvorenie sa “krvnej zátky”, čo najčastejšie vedie k tzv. (suchému zubnému lôžku). Lekár potom musí narušiť integritu okolitého ďasna a vyvolať krvácanie, aby sa mohla nanovo vytvoriť krvná zrazenina. Rovnako by sa mali mať na pozore pacienti s implantátom. Čaká vás extrakcia zubu, alebo ste krátko po nej? V tomto článku nájdete tipy, čo robiť, aby extrakcia nebolela.
Fajčením si kazíš svieži dych, čo môže byť nepríjemné, ako pre teba, tak pre tvoje okolie. Fajčením omnoho rýchlejšie dochádza ku žltnutiu zubov, výskytu pigmentových škvŕn a zubného kameňa. Pri rade pacientov sa môžu objaviť biele škvrny na jazyku a v ústach.
V PETRAMEDe ťa nechceme len strašiť a znepokojovať. Myšlienkou nášho blogu je hlavne poradiť a pomôcť. Väčšine väčších problémov je možné predísť nasledujúcimi spôsobmi: