Na trhu s dentálnymi pomôckami sa nachádzajú rôzne produkty, ktoré niekedy prinesú viac škody ako úžitku. Naproti tomu by mali mať medzizubné kefky nezastúpiteľné miesto na vašej poličke v kúpeľni hneď vedľa klasickej kefky. Väčšina kazov v dospelosti vzniká v medzizubných priestoroch, ktoré vyčistíte právetýmto druhom kefiek.
Určite áno. S klasickou kefkou ste schopný vyčistiť iba žuvaciu, jazykovú a lícovú stenu zubu. V medzizubnom priestore sa tak tvorí plak. Väčšina kazov u dospelých sa objavuje práve medzi zubami!
Zuby nemajú ploché steny. Veľa ľudí si predstavuje tvar zubu ako stĺp, hoci zubny majú skôr tvar vázy. Pokiaľ používame iba zubnú niť, miesta, kde je zub vytvára priehlbinu nevyčistíme. Na týchto miestach sa akumuluje zubný plak, ktorý časom mineralizuje a premieňa sa na zubný kameň. Medzizubná kefka má štetiny, ktoré kopírujú tvar zubu a vyčistia každé miesto. Zubná niť je vhodná iba na čistenie priestorov medzi rezákmi a očnými zubami. Niť by ste mali držať nakrátko medzi prstami, aby ste si pri priechode tzv. bodom kontaktu nezranili ďasno. Mezizubná kefka je v tomto smere oveľa šetrnejšia.
Správnu veľkosť by vám mal vybrať dentálna hygienička. Vo všeobecnosti je správna veľkosť kefky taká, pri ktorej cítite malý odpor pri prechádzaní medzi zubmi. Ak by bola kefka príliš malá, nespĺňala by svoju funkciu. Pri väčšej veľkosti, ako je potrebné, by mohlo dôjsť k permanentnému dráždeniu ďasna.
Okrem odstránenia zubného kameňa v Petramede pomáhame našim pacientom si osvojiť správnu techniku čistenia zubov. Ak sa pacient doma dostatočne nevenuje čisteniu zubov, dentálna hygiena nemá dlhodobý efekt.
Kefku zavádzame pod miernym uhlom z boku zubu, pričom jej koniec smerujeme do ďasna. Krúživými pohybmi sa dostaneme pod bod kontaktu, kefku vyrovnáme a zavedieme až do konca. Jeden obrázok je viac ako tisíc slov, a jedno video viac ako tisíc obrázkov: https://www.youtube.com/watch?v=txlaT2C4QpQ
Medzizubná kefka sa používa opačne ako niť. Pri používaní nite ideme zhora zuba a dostávame sa až k ďasnu. Pri interdentálnej kefke začíname zboku zuba zo strany líca a štetiny zavádzame smerom k jazyku.
Naše dentálne hygieničky vám pri hygiene radi poradia a ukážu ako medzizubnú kefku správne používať.
Ďasno krváca z dôvodu lokálneho zápalu spôsobeného baktériami. Do 14 dní by malo krvácanie prestať a ďasno zmeniť svoju farbu z tmavo červenej na svetloružovú.
Štetiny sa časom zošikmia, preto je nutné meniť kefku zhruba každý týždeň. Pokiaľ jednu veľkosť používate na väčšinu zubov, je lepšie, ak kefky budete meniť za nové častejšie. Optimálne je používať 2-3 veľkosti medzizubných kefiek.